Człowiek w większości składa się z wody i tej wody do życia potrzebuje. Na co dzień zużywamy ogromne ilości wody- do picia, mycia, czy prania, nie zdając sobie nawet sprawy, jakie zagrożenia może nieść za sobą korzystanie ze zwykłej „kranówki” i nieprzeprowadzanie cyklicznych analiz cieczy. Każdy, kto korzysta z własnego ujęcia wody z przydomowej studni powinien brać pod uwagę możliwe konsekwencje i zagrożenia.

Kiedy woda powinna wzbudzić nasze wątpliwości?

Optymalne parametry wody spożywczej i użytkowej określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Czy nasza woda spełnia określone w dokumencie kryteria, jest w stanie wykazać wyłącznie specjalistyczna analiza wody wykonywana w profesjonalnych laboratoriach sanepidu lub w pracowniach prywatnych. Występowanie określonych nieprawidłowości jesteśmy jednak w stanie zauważyć gołym okiem. Badanie wody jest absolutnie konieczne w sytuacji, gdy zauważymy, że z naszego kranu leci ciecz o dziwnej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Gorsza jakość wody będzie również widoczna w postaci wszelkiego rodzaju zawiesin skutkujących brakiem przejrzystości cieczy. Sygnałem ostrzegawczym jest również wystąpienie zatruć, czy alergii skórnych u użytkowników wody domowej, lub zakładowej. Powodem do niepokoju może być także zmiana smaku wody, która dotychczas cechowała się neutralnym smakiem. Zaleca się obserwację sanitariatów oraz czajników do parzenia wody, gdyż pojawienie się osadów i przebarwień również może świadczyć o tym, że z naszą wodą dzieje się coś złego.

Na co wpływa zanieczyszczona woda?

Woda zawierająca bakterie i substancje niebezpieczne ma wpływ na samopoczucie użytkowników oraz na ogólną kondycję ich organizmów. Przykładowo nadmierna obecność żelaza w wodzie determinuje próchnicę zębów oraz dolegliwości układu krwionośnego. Mocno chlorowana woda może być przyczyną nudności, czy bólów głowy. Woda z dużą zawartością fluoru rodzi ryzyko występowania nowotworów. Z tego samego powodu na rynku dostępnych jest wiele past do zębów bez fluoru. Naszym udziałem mogą stać się również choroby i infekcje wywoływane przez groźne bakterie występujące w wodzie. Znajomość tych potencjalnych zagrożeń powinna być wystarczającym powodem do tego, by badać i filtrować wodę w każdej firmie, czy gospodarstwie domowym.

Ciekawi Cię, co musisz wiedzieć przed zleceniem specjalistycznej analizy wody? Przeczytaj tutaj.