Serwis Airbnb zrewolucjonizował podejście do turystyki. Dzięki możliwości oceniania i rekomendowania goście mogą wybierać wyjątkowo tanie noclegi, które są dostępne na całym świecie. Wybór noclegów nie ogranicza się jedynie do pokojów, może bowiem obejmować całe mieszkania, ale również może dotyczyć współdzielenia pokoju. Łatwość dokonania rezerwacji, której mogą dokonać jedynie zarejestrowani w Airbnb użytkownicy po pozytywnej weryfikacji przez serwis, to kolejny atut tego rozwiązania.

Dlaczego noclegi w Airbnb są tanie

Mimo że Airbnb jest pośrednikiem, to wyświetla oferty bezpośredniego wynajmu, jakie oferują właściciele mieszkań czy pokojów. Dzięki temu goście, zainteresowani tanim wynajęciem noclegu, mogą skorzystać z oferty bezpośrednio udostępnionej przez gospodarza. Oprócz noclegów, czasem także w bardzo zaskakujących miejscach, jak np. kibuc, bunkier czy nawet igloo, goście mogą się zdecydować na dodatkowe atrakcje, jakie z myślą o swoich gościach może zaoferować gospodarz. Wszystkie oferty są dostępne online, przy czym zarówno wynajmujący, jak i gospodarz muszą być zarejestrowani w serwisie, a ich konta uprzednio zostały zweryfikowane przez serwis. Dodatkowym atutem, przemawiającym na korzyść serwisu Airbnb, jest możliwość obniżenia ceny wynajmu poprzez wykorzystanie specjalnych kuponów. Kupon Airbnb można znaleźć w internecie, choćby na stronie podlinkowanej poniżej.

Kupon Airbnb

Oficjalny kupon Airbnb o wartości 100 zł

Jakie opłaty pobiera serwis

Airbnb pobiera opłaty serwisowe zarówno od gospodarzy, jak i od gości, którzy wynajmują pokój czy mieszkanie. Opłaty pobierane od każdej ze stron wyróżniają serwis na tle konkurencji. Pobierane opłaty są stałe i określone procentowo. Gospodarz ponosi opłatę w wysokości 3%, przy czym jego opłata może wzrosnąć do nawet 5%. Wynika to z faktu, że gospodarz może wpływać na zasady anulowania rezerwacji, co może zwiększyć opłatę. Atutem jest jednak realizacja płatności – serwis Airbnb wypłaca gospodarzowi zarobione środki po 24 godzinach od zrealizowania rezerwacji. Opłatę serwisową ponosi również gość, przy czym w jego przypadku wysokość opłaty waha się od 6% do 12% i bezpośrednio zależy od szczegółów rezerwacji. Do każdej opłaty serwisowej doliczany jest miejscowy podatek, zwykle jest nim podatek VAT. Gospodarz może również organizować różne atrakcje o charakterze lokalnym. W tym przypadku Airbnb pobiera dodatkową opłatę w wysokości 20%, przy czym obecnie tę opłatę ponosi jedynie organizator czyli gospodarz. Nie jest ona pobierana jeśli gospodarz współpracuje z organizacją non-profit.

Jak Airbnb dba o bezpieczeństwo

Rezerwowanie noclegów przez Airbnb kojarzy się z bezpieczeństwem, na które bardzo duży wpływ ma m.in. system rekomendacji i ocen, wystawianych przez każdą ze stron. Airbnb dba o gospodarzy, zapewniając im finansową gratyfikację w przypadku powstania uszkodzeń w czasie opłaconego przez gościa pobytu. Wszelkie kontakty związane z doprecyzowaniem szczegółów rezerwacji oraz płatności, obsługiwane są poprzez serwis, co dodatkowo zabezpiecza proces wynajmu. Przed pierwszą rezerwacją noclegu w Airbnb zadbaj o konto walutowe w Euro, by nie płacić za przewalutowanie, gdyż Airbnb podaje ceny w złotówkach, ale transakcje rozlicza w Euro.