Żelazo i mangan te dwa metale, które w skorupie ziemskiej występują naturalnie, a w efekcie rozpuszczania minerałów skał magmowych i osadowych, dostają się też do wody pitnej. To bardzo częsty kłopot wśród osób korzystających z własnego ujęcia. Wysokie stężenie tych pierwiastków powoduje bowiem wiele problemów w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto poznać skuteczne metody uzdatniania wody studziennej.

Dlaczego należy usuwać mangan i żelazo z wody?

Trudno rozpuszczalne osady na armaturze oraz w instalacji oraz pogorszenie parametrów organoleptycznych wody to najczęściej spotykane zarzuty związane z obecnością wysokiego stężenia żelaza i manganu w wodzie.

Mangan i żelazo brudzą również ubrania, które po praniu mogą się wydawać poszarzałe, pożółkłe, a niekiedy nawet poplamione. Problem stanowi także uciążliwe sprzątanie osadów, które wymaga nie tylko znacznych nakładów czasu, ale również dodatkowych pieniędzy na skuteczne detergenty.

Osad po manganie i żelazie powoduje niedrożność instalacji, co może skutkować jej niższą efektywnością. To jednak nie wszystko. Mogą w nim także bytować bakterie żelaziste i manganowe, które stanowią świetne środowisko do rozwoju innych, szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów.

Usuwanie manganu i żelaza

Związki manganu i żelaza można usuwać w ten sam sposób, dlatego proces odżelaziania i odmanganiania przeprowadzany jest łącznie. Pierwszym krokiem do wyboru właściwej metody jest jednak zawsze przeprowadzenie fizykochemicznej analizy wody. Wiadomo dzięki temu, ile dokładnie żelaza i manganu znajduje się w wodzie oraz jakie są jej parametry, w tym stężenie jonu amonowego, odczyn pH, mętność, utlenialność. Warto przy tym pamiętać, że mangan wytrąca się znacznie gorzej z wody niż żelazo. Aby wyeliminować problem, rekomendowane jest stosowanie złóż katalitycznych.

Poniżej najczęściej wykorzystywane metody usuwania manganu i żelaza z wody:

  • Metody wykorzystujące wstępne napowietrzanie
  • Usuwanie żelaza i manganu na złożach jonowymiennych
  • Usuwanie żelaza i manganu na złożu regenerowanym nadmanganianem potasu

Nie wiesz co wybrać? Skontaktuj się ze specjalistą z branży systemów uzdatniania wody. Na podstawie otrzymanych wyników analizy wody pomoże wybrać odpowiednią technologię usuwania żelaza i manganu.