Posiadając stronę opartą o WordPress można korzystać z wielu narzędzi umożliwiających optymalizowanie jej pod względem graficznym i treściowym, co jest głównym składnikiem skutecznego pozycjonowania strony. Widoczność w wyszukiwarce jest niezbędna, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą w internecie. Zaniedbanie optymalizacji grafiki prowadzi, przy jej dużej ilości na stronie, do następstwa w postaci zbyt długiego jej ładowania, a tym samym trudności w wyświetlaniu jej treści przez potencjalnych odbiorców.

Na czym polega kompresja zdjęć?

Kompresja zdjęć umożliwia wstawianie nawet dużej ilości grafik bez szkody dla zbyt wolnego ładowania się strony. Pliki graficzne otrzymując mniejszą wagę są znacznie bardziej „przyjazne” dla SEO. W ten sposób strona nie traci w wynikach wyszukiwania przez dużą liczbę rezygnacji zaraz po wejściu na stronę. Opłacanie pozycjonowania źle skonstruowanej strony mija się z celem, gdyż powoduje jedynie krótkotrwałe jej pojawienie się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Szybkość działania strony a wpływ na SEO

Zanim zacznie się optymalizować stronę pod względem treści pod słowa kluczowe, należy zadbać o optymalizację jej grafiki. Może do tego celu posłużyć wtyczka WordPress, która stworzona została dla potrzeb stron działających na tej platformie, jednak może obsługiwać także te korzystające z PHP. Mowa o ShortPixel, który obsługuje trzy rodzaje kompresji grafik różnego typu. Można kompresować miniatury, zdjęcia czy logo na stronie. Kompresja bezstratna powoduje zmniejszenie rozmiaru pliku przez co również grafika staje się mniejsza, aby zachować proporcje pikseli.

Kompresja stratna w ShortPixel

Drugim rodzajem jest kompresja stratna, znacznie częściej wykorzystywana, nie tylko na WordPressie. Utrata części pikseli w ramach zachowania tych samych rozmiarów powoduje stratę części pikseli. Jednak umiejętnie wykonana w ShortPixel nie powoduje pogorszenia jakości zdjęcia, gdyż piksele widoczne są tylko przy znacznym powiększeniu. Dla fotografów, grafików, czy osób prowadzących sklepy internetowe polecany jest trzeci rodzaj kompresji, typu glossy. Dzięki niej strona ładuje się szybciej jednak jakość zdjęć nawet na zbliżeniu jest bez zarzutu. Oczywiście grafiki nie będą ładowały się tak szybko jak w przypadku kompresji stratnej, jednak działanie strony będzie nieznacznie spowolnione.

Ile ShortPixel kosztuje?

ShortPixel oferuje darmowe konto, w ramach którego można miesięcznie kompresować do 100 grafik. Dla firm proponowane są pakiety z możliwością kompresji 5 tys., 12. tys. lub 55 tys. obrazów. Darmowe konto jest odnawialne, zatem po miesiącu użytkowania nie trzeba kupować płatnych pakietów, choć można skorzystać z 25% rabatu na płatne limity. W ramach darmowego pakietu możliwa jest także optymalizacja w najwyższej jakości. Optymalizacja grafiki strony odbywa się w chmurze. Wystarczy zaznaczyć rodzaj kompresji oraz grafiki, które maja być poddane optymalizacji, a następnie potwierdzić jej przeprowadzenie. Narzędzie pozwala na automatyczne zaktualizowanie zdjęć i wstawienie tych skompresowanych. Dzięki takiemu zabiegowi strona będzie działała profesjonalnie, bez długiego ładowania.

Używam wtyczki ShortPixel od ponad roku i nigdy nie miałem problemów. Naprawdę polecam.