Z roku na rok wzrasta popularność zmiękczaczy wody, dzięki którym można dokonać wymiany jonowej wody. Do prawidłowego działania tych urządzeń potrzebna jest sól w formie tabletkowanej. Na czym polega regeneracja zmiękczacza wody?

W większości dostępnych na rynku zmiękczaczy wody do procesu eliminowania twardości wody stosuje się żywicę jonowymienną. Co to jest? Otóż jest to specyficzne złoże, którego istotne właściwości pozwalają na zachodzenie reakcji wymiany jonowej. Podczas tego procesu szkodliwe substancji takie jak magnez i wapń pozostają na złożu, a ich miejsce zajmują neutralne jony wpływające w istotny sposób na zmiękczanie wody.

Wymiana jonowa – na czym polega ten proces?

Proces wymiany jonowej jest istotny w przypadku posiadania w domu twardej wody. Przebiega on w ten sposób, że surowa woda bogata w dużą ilość jonów magnezu i wapnia odpowiedzialnych za jej twardość wpływa do zmiękczacza wody. W momencie gdy ta twarda ciecz przepływa przez żywicę jonowymienną jest pozbawiana tych szkodliwych jonów, a ich miejsce zajmują neutralne jony sodu.

Dzięki temu procesowi każdy użytkownik takiego urządzenia może cieszyć się miękką wodą, która nie pozostawia trudnego do usunięcia kamienia oraz osadu.

Warto zadać pytanie – skąd właściwie biorą się jony sodu w wodzie? Otóż biorą się one z zastosowania soli tabletkowanej, która to jest niezbędna do przeprowadzenia prawidłowego procesu regeneracji urządzenia.

Proces regeneracji zmiękczania wody

Każdy dostępny na rynku zmiękczacz wody, który to działa na zasadzie wymiany jonowej posiada dodatkowy zbiornik, który jest przeznaczony na sól. Użytkownik tego urządzenia powinien zawsze pamiętać o regularnym uzupełnianiu tego zbiornika tym preparatem, bowiem ze zgromadzonej soli tabletkowanej z udziałem wody wytwarzany jest roztwór regeneracyjny.

Z czasem użytkowania zmiękczacza zdolności jonowymienne żywicy wyczerpują się i przyklejają się do niej odpowiedzialne za twardość wody jony wapnia oraz magnezu. W takiej sytuacji niezbędny jest właśnie proces regeneracji, który to dokładnie oczyści złoże z zalegających tam wapniowych i magnezowych jonów.

Podczas przebiegu tego procesu roztwór solanki jest pobierany do butli ze złożem, a następnie zachodzi między nimi reakcja, podczas której jony wapnia i magnezu zatrzymane wcześniej na złożu są ponownie zamieniane na jony sodu odpowiedzialne za zmiękczanie cieczy.

Po zakończeniu tego procesu żywica jest znów odpowiednio przygotowana do zmiękczania wody, a pozostałości ze zbędnymi jonami trafiają do kanalizacji.

Sól jest zatem niezbędna nie tylko do regeneracji zmiękczacza, lecz w pewien sposób przyczynia się do zmiękczania wody. Więcej ciekawych informacji na temat procesu regeneracji zmiękczacza wody znajdziesz w eksperckim artykule https://www.zestudni.pl/blog/wymiana-jonowa-jak-to-dziala-w-zmiekczaczach-wody/.