Z kłopotami wiążącymi się z twardą wodą w naszych kranach zmaga się bardzo wiele osób. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, a nawet jeśli, to zjawisko twardości wody jest bagatelizowane. Nie każdy widzi zależność pomiędzy brakiem miękkości cieczy, a szybciej psującymi się sprzętami gospodarstwa domowego i koniecznością częstych remontów, czy wymiany zniszczonej armatury. A to nie wszystko! Niszczycielska działalność twardej wody sięga znacznie dalej. Obniża skuteczność działania środków czystości i detergentów, a nawet wydajność naszych pieców, i urządzeń grzewczych. Twarda woda niszczy ubrania wykonane z subtelnych i mniej wytrzymałych materiałów, a także pozbawia nasze włosy puszystości, i naturalnego blasku. Niewiele osób wie o tym, że we wskazanych przypadkach winowajcą jest właśnie nadmierna twardość wody.

Twardość cieczy- co to oznacza?

Twardość wody dzielimy na przemijającą i trwałą. Twardość przemijająca, inaczej węglanowa charakteryzuje się dużą zawartością węglanów i wodorowęglanów wapnia, oraz magnezu. To ona jest odpowiedzialna za awarie pieców, czy pozostawanie osadów na dnie czajników i naczyń. Z kolei twardość trwała, czyli niewęglanowa, obfituje w siarczany, chlorki i azotany. Ten rodzaj twardości może powodować podrażnienia skóry, brzydkie przebarwienia na sanitariatach oraz znacząco zmieniać smaki napojów, i serwowanych potraw- niestety, na niekorzyść. W przypadku podejrzenia twardej wody, możemy skierować próbki cieczy do laboratorium lub też wykonać któryś z domowych testów na twardość wody. Wówczas otrzymamy odpowiedź na pytanie, czy w danym przypadku jest potrzebne zmiękczanie wody.

Jak obniżyć twardość wody?

Woda o nadmiernym stopniu twardości może być filtrowana i uzdatniania na wiele różnych sposobów. Dość popularne i powszechne stało się używanie w polskich domach dzbanków filtrujących wodę. W sprzedaży występują również tzw. filtry nakranowe. Niezwykle efektywnym pomysłem jest po prostu zamontowanie w domu centralnego zmiękczacza wody. Oznacza to nieco wyższe koszty, lecz takie rozwiązanie eliminuje całkowicie zmartwienia związane z twardą wodą. Więcej możesz przeczytać w ciekawym artykule https://www.zestudni.pl/blog/czy-twarda-woda-szkodzi-wszystko-o-wodzie-z-kamieniem/.