Logopedia to dziedzina nauki, która rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Jeszcze kilka lat temu była kojarzona przez większość ludzi jedynie z dziećmi i najczęściej z problemami z wymową „r” czy seplenieniem. Dziś, wiedza o logopedii jest znacznie szersza i sam zawód jest dużo bardziej powszechny. Świadczą o tym chociażby kolejki do gabinetów logopedycznych, zapisy do logopedów online oraz stale rosnąca ilość specjalistów.

Jak zostać logopedą?

Warto wiedzieć, że aby zostać logopedą nie trzeba kończyć szkoły medycznej. Wiele uczelni oferuje studia licencjackie lub magisterskie na kierunku logopedia. Alternatywnie można wybrać studia podyplomowe (dostępne na wydziałach humanistycznych, pedagogicznych). Wielu studentów logopedii decyduje się także na wyspecjalizowanie swojej wiedzy w kierunku neurologopedii.

Blaski i cienie zawodu logopedy

Niestety na samych studiach edukacja się nie kończy. Logopedzi zmuszeni są, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Dlatego też, ambitny logopeda uczestniczy w szkoleniach logopedycznych, warsztatach oraz poszerza wiedzę czytając branżowe lektury. Pomimo wielu „obowiązków”, musimy pamiętać o zaletach pracy logopedy, do których nie wątpliwie należy uczucie spełnienia, gdy widzimy jakie efekty przynosi nasza praca. Szczególnie gdy poprawiamy komfort życia innych ludzi.

Zainteresował Cię ten temat? Zobacz wpis: Logopeda w przedszkolu i logopeda prywatnie.