W owym artykule podniosę temat otwarcia sklepu online. Pominę kwestię selekcji branży, otwierania firmy, czy różnych formalności z GIODO włącznie. Wpis dotyczy spraw bardziej technicznych, nie wykluczając selekcji modelu sklepu internetowego.

Pierwsze zapytanie, które należy zadać to czy planujemy prowadzić swój sklep online jako usługę, czyli SaaS, czy też posiadać system sprzedaży online na swym własnym serwerze, do którego będzie zawsze dostęp. Każdy z tych 2 modeli ma swoje zalety oraz wady. Osobiście preferuję internetowe sklepy instalowane na własnych serwerach, między innymi z uwagi na dostęp do bazy. Jeśli zdecydujemy się na tego typu skrypt sklepu internetowego to musimy następnie wybrać odpowiedni system. Wybór jest doprawdy spory, począwszy od skryptów komercyjnych typu KQS po rozwiązania w pełni bezpłatne jak GekoSale czy Magento.

Tak więc powracając do tematu podstawowego, czyli jak założyć sklep internetowy? trzeba najpierw wybrać spełniający nasze wymogi system sprzedaży, potem wykupić dobrej klasy konto w firmie hostingowej, wrzucić za pomocą aplikacji FTP pliki oprogramowania sklepu internetowego na hosting, a także utworzyć bazę danych na serwerze, która będzie gromadzić wszelkie informacje. Wówczas trzeba jedynie zainstalować zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta oprogramowanie sklepu online. Teraz czeka nas uzupełnienie asortymentu sklepu oraz wszelkich danych, które są potrzebne do sprzedaży online. W tej chwili nic już nie przeszkadza, aby zarabiać na otwartym właśnie sklepie internetowym. Jednak do tego potrzebni są klienci, a więc i promocja w różnej formie…